مفهوم بلاک چین و تفاوت شبکه متمرکز و غیر متمرکز

مفهوم بلاک چین
ب

مفهوم بلاک چین

بلاک چین(blockchain)از دو کلمه(block)و(chain) ایجاد شده است.
این فناوری در حقیقت زنجیره ای از بلوک هاست.

به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم اطلاعات و گزارش است.
تفاوت آن با سیستم های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم،میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته میشود و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیر ممکن است.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات و دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.


„ در هر بلاک هر اطلاعاتی میتواند ثبت شود؛ از جرم و جنایت های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی ها مانند بیت کوین در بلاک چین،اطلاعات در بلاک ها قرار میگیرند و با هم به صورت زنجیره ای مرتبط میشوند.„

شبکه غیر متمرکز بلاک چین

تفاوت شبکه متمرکز(ویکی پدیا) و شبکه غیر متمرکز “بلاک چین”

بلاک چین نوعی پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند توزیع شده است بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکورد ها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آنها در همه کامپیوترهای شبکه، گزارش های ثبت شده، قابل هک یا حذف نیستند.


با استفاده از یک بلاک چین افراد زیادی می‌توانند گزارش‌های مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می‌توانند چگونگی ثبت و به روزرسانی اطلاعات را کنترل کنند برای درک بهتر موضوع به عنوان مثال ویکی پدیا را در نظر بگیرد، می‌توانید به آن دسترسی و محتویات آن را ویرایش کنید در واقع مقالات ویکی پدیا محصول یک ناشر نیستند بنابراین در ویکی پدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند اگر چه تفاوت هایی ماهوی با بلاک چین دارد که به آنها خواهیم پرداخت.
با بررسی‌های عمیق‌تر تفاوت هایی که باعث می‌شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن‌تر می‌شود. به مثال ویکی پدیا برگردیم، ویکی پدیا نیز در شبکه های توزیع شده (اینترنت) اجرا می‌شود و در شبکه جهانی وب، با استفاده از این مدل کلاینت سرور، طراحی شده است. در ویکی پدیا، یک کاربر با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می‌شود، می‌تواند همه یا برخی از ورودی‌های ویکی پدیا را در “یک سرور متمرکز” ذخیره شده‌اند، تغییر دهد.

شبکه متمرکز ویکی پدیا


هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده در پایگاه داده را دریافت می کند. اما تفاوت اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکی پدیا باقی می‌ماند و کنترل دسترسی و مجوزها توسط یک مقام مرکزی حفظ می‌شود. به نوعی مدیران ویکی پدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین، کاربران شبکه، مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات پاک نمی شود. اکنون دانشمندان در تلاشند تا زنجیره بلوک را به حوزه علوم و تحقیقات نیز تعمیم دهند به علت ایجاد دنباله هایی از داده های فصل نشدنی و همچنین ذخیره داده های انتشار یافته می‌تواند به بهبود روند بازتولید و تحقیقات و فرآیند همتراز خوانی کمک کند.
یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی قابل حصول با بلاکچین قراردادهای هوشمند است. به طور کلی قرارداد هوشمند اصطلاحی است برای گروهی از کدهای برنامه های نوشته شده که به تسهیل تبادل پول، دارایی، سهام و یا هر چیز ارزشمندی کمک می کنند. از دیدگاه زنجیره بلوکی یک قرارداد هوشمند، برنامه کامپیوتری خودکار است که در صورت پیش آمدن شرایط خاصی اجرا می‌شود. این برنامه‌ها به خاطر بستر زنجیره‌ بلوکی شان به دور از دستکاری، اختلال و دخالت واسطه ها اجرا می شوند . در آینده شاهد تغییرات بزرگی در خصوص ذخیره فایل ها خواهیم بود،

تصور کنید به جای اینکه فایل های خود را در سرورهایی مثل دراپ‌باکس خیره کنید فایل شما بتواند به قطعات کوچک تقسیم شده و در هزاران هزار یا میلیون‌ها کامپیوتر در سراسر جهان ذخیره شود.

مطالب دیگر:

درباره ما

امیدواریم در کنار هم به درآمدی خوب و پایدار برسیم و این امر مستلزم اعتمادی است که شما کاربران عزیز به مجموعه پرشین دوج کوین دارید ، تمام تلاشمان را خواهیم کرد که در این راه سربلند و موفق باشیم.