تاثیر کرونا روی بازارها، بورس و ارزهای دیجیتال

کرونا و تاثیر در بازارها
ب

از زمان شیوع ویروس کرونا از چین تعامل اقتصادی بین کشورها از بین رفته و همین باعث شده است تا تبادل ارزش بین کشورها انجام نشده؛ در نتیجه بازارها دچار رکود اقتصادی و سقوط بازارهای طلا، نفت، بورس و سهام شرکت ها شده است.

“دوشنبه سیاه”

از دوشنبه سیاه بازارهای مالی جهان سخن می‌رود. ارزش سهام در بازارهای مالی جهان و به‌ویژه در بازارهای خاور دور به‌گونه‌ای کم سابقه سقوط کرده است. ترامپ برنامه خود را برای مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا اعلام می‌کند.

دوشنبه ۱۹ اسفند (نهم مارس) را به عنوان “دوشنبه سیاه” نام‌گذاری کرده‌اند. این در حالی است که اوضاع مالی حاکم بر بازارهای بورس در روز سه‌شنبه ۱۰ مارس نیز همچنان بحرانی است.

بازار سهام استرالیا، توکیو و سیدنی روز سه‌شنبه ۱۰ مارس با سقوط بی سابقه روبرو شدند.

“دوشنبه سیاه” در آلمان و اروپا

ارزش شاخص سهام دکس آلمان روز دوشنبه نه مارس حدود هشت درصد کاهش یافت. کاهش ارزش سهام در بازارهای مالی آلمان به این میزان از ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به این سو بیسابقه بوده است.

بازارهای مالی فرانسه و ایتالیا نیز روزهای بسیار طوفانی را تجربه می‌کنند. ارزش سهام در همه بازارهای مالی اروپا با کاهش شدید روبه‌رو بوده است.

ترامپ و وال‌استریت

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا اعلام کرده است که دولت آمریکا از همه توان خود برای مقابله با پیامدهای اقتصادی این بیماری بهره خواهد گرفت. او تاکید کرده بود که اوضاع حاکم بر بازارهای مالی آمریکا با دوران بحران مالی حاکم بر این کشور ‌(سال ۲۰۰۸) قابل قیاس نیست.

به ادعای ترامپ اقتصاد آمریکا باثبات‌ترین اقتصاد جهان است و این کشور برای مقابله با پیامدهای این بیماری از آمادگی کامل برخوردار است.

در سایه شیوع بیماری تنفسی کرونا، بسیاری از سهامداران اقدام به فروش سهام خود نموده‌اند. پدیده‌ای که اکنون به همه بازارهای سهام سرایت کرده است.

همین باعث ریزش ارزش بازارها شده است.. باید منتظر بهبود وضعیت و عرضه اولیه سهام شرکت ها باشیم.. این اتفاق فرصت خوبی برای سرمایه گذاری عرضه اولیه سهام شرکت هاست.

بیت کوین و بازارهای مالی سنتی و اینترنتی

ارزهای دیجیتال

در همین حین ارزهای دیجیتال و بیت کوین نیز از این قاعده مستثنا نبوده و ریزش داشته اند. بیت کوین که خود را آماده کانال ۱۳۰۰۰ دلاری کرده بود، با زنجیره ریزش بازارهای بورس که بی تاثیر نیست ریزشی تا کانال ۴۰۰۰ دلار داشته است.

شاید سوال کنید چرا بیت کوین باوجود بستر مستقل بلاک چین باید تحت تاثیر بازارهای مالی سنتی و اینترنتی قرار گیرد، در جواب باید بگویم: بیت کوین روی بستر بلاک چین هست و یه علم جدید شاید بگیم نباید رابطه ای با اقتصاد سنتی و اینترنتی داشته باشه اما در بحث تبادل ارزش ها هنوز م ما مجبوریم تعامل سنتی رو حفظ کنیم چون منبع درآمد و مخارجمون از راه سنتی هست و نه بلاک چین و این تعامل باعث میشه وقتی ارزش واقعی تحت تاثیر اقتصاد کم و زیاد بشه این زنجیره تاثیرش رو روی بیت کوین و بلاک چین بذاره.. بیت کوین هنوز جوان و خامه و راه داره تا استقلال مالی و ارزش بنیادین و تبدیل شدنش به ارزش حقیقی.. باید صبور بود و آگاه

واکنش به ویروس کرونا

شیوع ویروس کرونا و مواجه شدن دنیا با این اپیدمی که هر روز گسترش می یابد تا کنون جان خیلی ها را گرفته است همه دولت ها برای کنترل این بیماری و جلوگیری از همه گیر شدن این بیماری تمام قوای خود را به کار بسته اند و راه های پیشگیری فرهنگ سازی شده است از دست ندادن و روبوسی نکردن و شستشوی مداوم دست ها تا قرنطینه نفرات و ادارات تا به کار گیری افراد سازمان یافته جهت شناسایی مبتلایان و بهبود دادن آنان، سم پاشی معابر و از همه مهم تر نفرات خط مقدم این ویروس کشنده، که در معرض خطر با تمام وجود تلاش به درمان و بهبودی مبتلایان می کنند. دکتران و پرستاران دلسوز که با تمام توان به خدمت گرفته شده اند.

سود و زیان این توقف اجباری

خوب این روزها کسب و کار خیلی ها به واسطه ویروس کرونا خوابیده و خیلی ها کارشون رو از دست دادن اما خوب چه کاری میشه انجام داد!!؟؟ یه جاهایی یه اتفاقایی میفته که دست ما نیست و به شرایط مربوطه و باید شرایط رو در نظر بگیریم ما در قرآن آیه ای داریم که می فرماید: “خیر فی ماوقع” یعنی خیر در اون چیزیه که اتفاق می افته و شاید اتفاقی که می‌افته از نظر ما خوب نباشه ولی در حالی که به سود ما است و از اون طرف ممکن است اتفاقاتی که فکر کنیم به سود ما است در صورتی که در حقیقت به زیان ما باشه در همین رابطه آیه ای هست که می فرماید:

وَعَسَی أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَهُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَعَسَی أَنْ تُحِبُّوا شَیْئاً وَهُوَ شَرٌّ لَکُمْ وَاللَّهُ یَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ (و چه بسا چیزی را ناخوش دارید، در حالی که خیر شما در آن است و چه بسا چیزی را دوست دارید، در حالی که ضرر و شرّ شما در آن است. و خداوند (صلاح شما را) می داند و شما نمی دانید.)

خب در این شرایط کنونی چه کاری میتونه به سود ما باشه دو تا نکته هست که در هر کسب و کاری رعایت بشه باعث پیشرفت در اون کار میشه:

●اول اینکه این اتفاق فرصت خوبی است برای فکر کردن به کسب و کارمون برای خلوت کردن با خودمون و کاری که انجام میدیم. ایده یا کارمون رو زمانی استارت زدیم سختی هایی کشیدیم و مسیرها پیمودیم خوب یا بد امروز در جایگاهی هستیم که اگر به به سود ما نبوده باید به فکر سود باشیم پس فکر کنیم که اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم و برنامه ای برای آینده ترتیب دهیم و اگر به به سود ما بوده برنامه ای ترتیب دهیم برای سود بیشتر.

●نکته دوم همیشه در کسب و کار جلب اعتماد مشتری است. اینکه ما نباید دست روی دست بگذاریم و بنشینیم بلکه باید در مقابل شرایط پیش آمده تدبیری اندیشید ؛ این روزها بحث ضدعفونی کردن وسایل و ابزارهایمان و تمیز نگاه داشتن دست و صورت برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا است برای مثال اگر فروشنده اجناسی هستید چیزی که برای شما باید در اولویت باشد جلب اعتماد مشتری هایتان هست پس اجناستان باید استریلیزه در بسته بندی مخصوص و ضدعفونی شده باشند. این امر باعث اعتماد مشتریانتان به محصول شما می شود.

امیدوارم توانسته باشم مطالب مفیدی را به آگاهی شما رسانده باشم.

By: Reign.persia@gmail.com

مطالب دیگر:

درباره ما

امیدواریم در کنار هم به درآمدی خوب و پایدار برسیم و این امر مستلزم اعتمادی است که شما کاربران عزیز به مجموعه پرشین دوج کوین دارید ، تمام تلاشمان را خواهیم کرد که در این راه سربلند و موفق باشیم.