ارز دیجیتال ریپل و هدف قوی آن

Shiny golden and black ripple coins
ب

ریپل(Ripple)

ریپل نام یک پول دیجیتال است که با علامت اختصاری xrp شناخته شده و در واقع یک شبکه پرداخت آزاد است که این پول در آن معامله می‌شود. این شبکه در واقع یک سیستم پرداخت توزیع شده و متن باز (open source)است که هنوز نسخه بتای خود را تجربه می‌کند.
شرکت سازنده پروتکل ریپل یعنی اپن کوین(open coin)توسط کریس لارسن (مدیرعامل) و جد مک کالیب (مدیر فناوری) تاسیس شده است.  مک کالیب از کارشناسان برجسته پول دیجیتال به حساب می‌آید و قبلاً در شرکت مت گاکس بوده است که در حال حاضر بخش زیادی از مبادلات بیت کوین کل جهان را برعهده دارد. لارسن قبلاً شرکت مالی آنلاین ای لون را نیز تأسیس و هدایت کرده است. توسعه‌دهندگان دیگر حاضر در تیم ریپل نیز قبلا در حوزه بیت کوین فعال کرده اند.

هدف ریپل


در وبسایت ریپل آمده است که هدفش این است که مردم بتوانند از <<شبکه‌های محصور>> سازوکارهای مالی خلاصی پیدا کنند. شبکه‌های محصور همان کارت های اعتباری، بانک‌ها، پرداخت های اینترنتی و سایر ابزارهای مالی هستند که دسترسی ها را محدود می‌کنند، برای تبادل پول کارمزد می‌گیرند و تاخیرهایی را در هنگام تراکنش بر مردم تحمیل می‌کنند. ریپل از حامیان اصلی جریان آزاد گردش مالی است. طرفداران و سازندگان ریپل از قابلیت نقل و انتقال آزاد پول پشتیبانی می‌کنند و همواره از بانک‌ها و نهادهای مالی به خاطر دریافت کارمزد، انتقال پول و تأخیر در پرداخت ها انتقاد کرده اند. هدف ریپل این است که شبکه ای ایجاد کند که پول در آن همان طور که دست به دست شود که اطلاعات در اینترنت مبادله می‌شود. رمزنگار ارشد ریپل،  دیوید شوارتز، از شباهت ریپل و اینترنت می گوید: سیستم های پرداخت امروزی در شرایطی هستند که ایمیل در اوایل دهه ۱۹۸۰ آن را تجربه می‌کرد. هر یک از ارائه‌دهندگان خدمات سیستم خودش را برای مشتریانش می‌ساخت و اگر مردم از سیستم‌های مختلفی استفاده می کردند، نمی توانستند به راحتی با یکدیگر تعامل کنند. ریپل برای متصل کردن سیستم های پرداخت مختلف به یکدیگر طراحی شده است.
همچنین، شوارتز پیش‌بینی می‌کند که <<شرکت‌های بزرگ به تدریج کنترل خود بر جریان پول مردم را از دست می‌دهند همانطور که پیشتر، کنترل خود در جریان اطلاعات را هم از دست دادند.


تفاوت ها و شباهت های ریپل با بیت کوین


از بسیاری جهات، واحد پولی ریپل نیز مانند بیت کوین نوعی پول دیجیتال مبتنی بر فرمول های ریاضی است و تعداد واحدهای آن که می‌توان از طریق استخراج به دست آورد نیز محدود است. هردوی آن ها را می ‌توان به صورت p2p و بدون دخالت شخص ثالث از یک حساب به حساب دیگر منتقل کرد. هر دوی این پول های دیجیتال آنقدر امنیت دیجیتالی فراهم می کنند که از ورود سکه‌های تقلبی به چرخه خود جلوگیری به عمل می‌آورند. البته ریپل خودش را مکمل و نه رقیب بیت کوین می‌داند. در حقیقت، در وب سایت آنها صفحه ای به نام ریپل برای بیت کوینی ها هم وجود دارد. شبکه ریپل به گونه‌ای طراحی شده است که امکان انتقال یکپارچه هر پول دیجیتالی را فراهم می‌کند: دلار، یورو، پوند یا بیت کوین.
استفان توماس،  از توسعه دهندگان ارشد پروتکل ریپل و از طرفداران بیت کوین، می‌گوید: ” ریپل دروازه های بسیاری را برای کاربران بیت کوین ایجاد می‌کند و عملا بین بیت کوین و دنیای مالی جهان یک پل بزرگ وجود می‌آورد. “
علاوه بر متصل کردن بیت کوین به بسیاری از انواع و اقسام پول های گوناگون،  ریپل وعده  تراکنش‌های سریع و پایداری فزاینده را به همگان داده است. ریپل، به عنوان یک شبکه توزیع شده، برای مدیریت و تضمین امنیت پایگاه داده تراکنش‌های خود وابسته به یک شرکت واحد نیست. در نتیجه، نیازی به منتظر ماندن برای تایید بلوک ها نیست و تایید تراکنش ها به سرعت وارد شبکه می‌شود. طبق برنامه ریزی‌های شرکت، سرانجام ۱۰۰ میلیارد ریپل به وجود خواهد آمد. نیمی از آن ها برای ایجاد گردش مالی ارائه می‌شوند و شرکت در نظر دارد که نیمه دیگر را نزد خود نگه دارد.
ریپل مانند پی پال، بانک‌ها و کارت های اعتباری رایج کارمزد نقل و انتقال دریافت نمی‌کند. با این حال، بخش اندکی از هر ریپل “تقریبا معادل یک هزارم یک سنت” را در هر تراکنش برمی دارد. این میزان ریپل به جای اینکه نگهداری شود نابود می شود! این کسر میزان ریپل در عمل مانند یک سپر محافظ در برابر افرادی است که با ثبت میلیون‌ها تراکنش همزمان قصد ایجاد ازدحام ساختگی در شبکه را دارند.

ارزش


مهمترین نکته درباره هر پولی، ارزش آن است. اگر بخواهیم بر اساس آمارهای مستند و معتبر صحبت کنیم، در آوریل ۲۰۱۳ هر ۱۰۰۰ ریپل با یک دلار آمریکا مبادله می شده است و در  ۱۷می ۲۰۱۳ حدود ۱۱۵ ریپل معادل یک دلار آمریکا بوده است و پس از چهارسال، ارزش ریپل در می ۲۰۱۷ به  عدد ۰٫۳ دلار رسیده است و در زمان نوشتن این مقاله به دلیل شیوع ویروس کرونا و تاثیرس در همه بازارها هر یک ریپل معادل ۰٫۱۶ دلار است

مطالب دیگر

درباره ما

امیدواریم در کنار هم به درآمدی خوب و پایدار برسیم و این امر مستلزم اعتمادی است که شما کاربران عزیز به مجموعه پرشین دوج کوین دارید ، تمام تلاشمان را خواهیم کرد که در این راه سربلند و موفق باشیم.