ارز دیجیتال بیت کوین کش

بیت کوین کش
ب

فورک بیت کوین

به گزارش بانکینا، مشهورترین ارز دیجیتال دنیا، بیت کوین، به طور رسمی به دو ارز تقسیم شد که به  بیت کوین فورک معروف شد. بنابراین  ۲ نوع ارز بیت کوین در بازار داریم؛ یکی همان بیت کوین اصلی و دیگری نوع جدیدی از پول آنلاین به نام بیت‌کوین کش که اکنون در مراکز معامله بیت کوین و صرافی های آنلاین قابل خرید و فروش است.


در طول چند سال، تعدادی طرح پیشنهادی برای رسیدگی به پردازش معاملات مطرح شد و اغلب، تمرکز بر افزایش اندازه بلوک داشتند. از آنجا که کد بیت کوین توسط یک مقام مرکزی مدیریت نمی شود، تغییرات در کد، نیاز به خرید از توسعه دهندگان و استخراج کنندگان دارد. این رویکرد می‌تواند منجر به این شود که برای نهایی شدن طرح های پیشنهادی، مدت زمان زیادی سپری شود. این مشکل منجر به این شد که گروه‌ها با استفاده از استانداردهای جدید، یک کتابخانه بلاکچین جداگانه، با نام فورک ایجاد کنند. چندین فورک از بیت کوین، مانند bitcoin XT, ” “bitcoin Unlimitedتوسط یک طیف گسترده ای از مخاطبان پذیرفته نشد. تا اینکه در ماه آگوست سال ۲۰۱۷ بیت کوین کش که فورک دیگری از بیت کوین اصلی است راه‌اندازی شد.

ارزش بیت کوین کش


این ارز جدید در سه روز اول آگوست  ۲۰۱۷ با ارزشی حدود ۲۱۵ دلار معامله شد و چیزی که باعث تعجب است این است که ظهور این ارزش جدید، موجب کاهش ارز اصلی بیت‌کوین نشده است. ارزش بیت کوین در اواسط روز سه شنبه در حدود  2750 دلار بود که خیلی هم با بالاترین ارزش خود ، یعنی ۳۰۰۰ دلار در آن زمان فاصله نداشت.

عرضه بیت کوین کش


داده‌های معاملات انجام شده نشان می‌دهد که این ارز جدید، بلافاصله پس از ورود به بازار جهش قیمتی نسبتا بزرگی را تجربه کرده و سپس کمی دچار افت شد. با وجود نوسان زیاد در بازار ارز های دیجیتال،  ممکن است در آینده اتفاقات کاملاً متفاوتی رخ دهد. همچنین معاملات نشان می دهد ارزش بیت کوین کش وابسته به بیت کوین و ارزش این ارز جدید، حدود ۷ تا ۱۰ درصد ارز رمز پایه قدیمی ارزش دارد.


تفاوت بیت کوین کش با بیت کوین

همانطور که ذکر شد بیت کوین کش یک ارز دیجیتالی و یک فورک از بیت کوین اصلی است که در آگوست ۲۰۱۷ ایجاد شد. این ارز دیجیتالی با افزایش اندازه بلوک ها، این امکان را فراهم کرد تا تراکنش های بیشتری در معاملات پردازش شوند. از زمان راه اندازی، بیت کوین، با فشاری از اعضای جامعه در مورد قیاس مقیاس‌پذیری مواجه شد. مخصوصا با توجه به اینکه اندازه بلوک ها در سال  2010 یک مگابایت تنظیم شده بود، باعث کاهش پیدا کردن سرعت پردازش معاملات می‌شد. بنابراین علی‌رغم افزایش محبوبیت، این مشکل، پتانسیل ارز را محدود می‌کرد. وقتی که ارزش بیت‌کوین پایین بود، محدودیت اندازه بلوک ها به کد بیت کوین اضافه شده بود تا از حملات اسپم روی شبکه جلوگیری کند. تا سال ۲۰۱۵، ارزش بیت کوین به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یافته بود و متوسط اندازه بلوک به ۶۰۰ بایت رسیده بود بنابراین در آن زمان معاملات انجام شده ممکن بود با تأخیر مواجه شود زیرا بلوک های بیشتری به حداکثر ظرفیت می‌رسیدند. یکی از تفاوت‌های بیت کوین کش با بیت کوین در این است که اندازه بلوک ها از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش پیدا کرده است. بیت کوین کش همچنین سگویت را حذف می‌کند.
گواهی جدا شده یا شاهد جدا شده که معمولا با مخفف سگویت (segWit)خوانده می شود، پیشنهادی برای به روز رسانی نرم افزار بیت کوین و بهبود برخی از مشکلات بوده است. توضیح اینکه برای تایید شدن هر تراکنش در سیستم بیت کوین ۱۰ دقیقه زمان لازم است. هر بلوک به اندازه یک مگابایت از تراکنش های مختلف را در بر می‌گیرد، لذا هر چقدر تعداد تراکنش‌ها در این بلوک های ۱ مگابایتی بیشتر باشد، تعداد بیشتری تراکنش انجام شده و در واقع سرعت تراکنش ها بالاتر خواهد رفت. هر تراکنش شامل سه بخش فرستنده، گیرنده و امضای دیجیتالی فرستنده است که از آن به عنوان گواه یا شاهد نام می‌برند. گواه جدا شده یا سگویت به نرم افزار تولیدکننده تراکنش اجازه جدا کردن قسمت امضا را از بقیه اطلاعات می دهد و این قسمت خارج از ساختار بلوک های مرسوم فعلی قرار می گیرد. لذا سگویت باعث کمتر شدن سایز هر تراکنش بیت کوینی شده و کارایی هر بلوک برای در برگرفتن تعداد بیشتر تراکنش افزایش خواهد یافت.
لذا برای این کار یک سری کدهای پیشنهادی طراحی می شوند تا با حذف بخش های خاصی از معامله، فضای بلوک آزاد شود.

هدف بیت کوین کش


هدف بیت کوین کش افزایش تعداد تراکنش‌های است که می‌تواند پردازش شود و طرفداران امیدوارند که این تغییر، بیت کوین کش را قادر به رقابت با حجم معاملات پی پال و ویزا بکند که در آنها این کار با افزایش اندازه بلوک ها صورت می گرفت.

نگرانی فورک بیت کوین


از طرفی با توجه به بزرگ شدن حجم بلوک ها، از آنجایی که قدرت مورد نیاز کامپیوتر برای پردازش بلوک های بزرگتر، می تواند برخی از استخراج کنندگان کوچکتر را از دور خارج کند، منتقدان نگران این هستند که قبول کردن رویکرد بیت کوین کش، منجر به این شود که قدرت در دست شرکت‌های باشد که می‌تواند تجهیزات بیشتری را ارائه دهند. مخالفان فورک نگران این هستند که این امر، رویکرد انحصاری در بیت کوین را تهدید می‌کند، زیرا تعدادی از شرکت‌ها می‌توانند بیت کوین را کنترل کنند و ممکن است تحریکاتی را نیز در بازار به وجود بیاورند. موفقیت‌آمیز بودن یک فورک مثل بیت کوین کش، مستلزم صرف زمان کافی برای جلب افراد و شرکت‌ها برای استفاده از پول دیجیتال جدید است و همچنین این نکته که بتواند علاقمندان زیادی به دست آورده و منتقدان را راضی کند. اکنون که این موفقیت به دست آمده،  ممکن است موفقیت بیت کوین کش باعث شود که دیگران، سکه های جایگزین خود را توسعه دهند و همان فشاری که به بیت کوین اصلی وارد شده بود به آن نیز وارد شود. با توجه به مسیله مقیاس پذیری، بیشتر تمرکز توسعه دهندگان این است که حجم بلوک را افزایش داده و سرعت پردازش معاملات را بهبود دهند. گفتنی است بیت کوین کش یک روز پس از ارزه اش تاکنون، رشد قیمتی زیادی را تجربه کرده است و اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا  با قیمت ۲۱۰ دلار و حدود ۱۷ میلیون سکه، جزوه سه ارز برتر رمز پایه دنیا (بعد از بیت کوین) قرار گرفته است. اندازه بازار سرمایه این ارز جدید، اکنون نزدیک ۳۰ میلیارد دلار است.

مطالب دیگر

درباره ما

امیدواریم در کنار هم به درآمدی خوب و پایدار برسیم و این امر مستلزم اعتمادی است که شما کاربران عزیز به مجموعه پرشین دوج کوین دارید ، تمام تلاشمان را خواهیم کرد که در این راه سربلند و موفق باشیم.