ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم
ب

مقدمه

هر روزه پول‌های زیادی به بازار کریپتوکارنسی عرضه شده و یا از گردونه رقابت خارج و محو می‌شوند. بیت کوین را می‌توان ارز مادر یا شاه ارز دنیای کریپتوها دانست، زیرا اولین پول دیجیتالی است که با فناوری بلاک چین توسعه یافت و پس از آن پول های دیگری هم توسعه داده شدند که امروز تعداد آنها به هزاران عدد می‌رسد در این میان تاکنون اتریوم، ریپل و بیت کوین کش از بقیه ارزها موفق‌تر بوده و سهم بیشتری از بازار را البته بعد از بیت کوین به خود اختصاص دادند.

ارزهای دیجیتال

اتریوم

اتریوم را می توان ستاره پرفروغ عالم پول‌های رمز پایه دانست چرا که در کمتر از دو سال توانست دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا شود. اگر بیت کوین لقب شاه پول های دیجیتال را از آن خود کرده است قطعاً اتریوم ملکه آنها خواهد بود. ارزش آن به یکباره دچار انفجار شد و زمینه را برای پیشگیری هزاران از مجازی دیگر فراهم کرد. ارزش اتر (واحد پول اتریوم) که در سال ۲۰۱۵ میلادی رسماً وارد گردش شد، با سرعتی سرسام آور افزایش یافت تا اینکه در سال ۲۰۱۷ میلادی ارزشی در حدود ۷۰۰ دلار پیدا کرد.

اتریوم

اتریوم در گروه ارزشمند ترین پولهای دیجیتالی قرار داشته و ارزش کل بازار آن بعد از بیت کوین با بیش از ۲۱ میلیارد دلار در جایگاه دوم جهانی قرار دارد.

با گذشت زمان بر میزان محبوبیت این پول دیجیتال اضافه کرد . قیمت اتریوم به مراتب از بیت کوین کندتر بوده است و در ۱۸ ماه نخست آغاز فعالیتش حتی روی ۱۰ دلار ثابت مانده بود.

اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی به تدریج ارزش این ارز دیجیتالی بالا رفت و در ماه ژوئن به رقم ۳۹۵ دلار رسید که یک ماه بعد با افت قیمت شدید روبرو شده و به ۱۵۵ دلار تنزل یافت اما در نهایت وارد یک منحنی پایدار صعودی شد.

افزایش قیمت اتریوم اما تا حدود بسیار زیادی مرهون رشد یکباره ارزش بیت‌کوین بود که علاقه و توجه کاربران به ارزش های آنلاین را بالا برده بود.

ویتالیک بوترین خالق اتریوم

یکی از بزرگترین اسرار عالم فناوری هویت سازنده بیت کوین است همانطور که گفته شد فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو این ارز مجازی را ساخته و کاربران و روزنامه‌نگاران تلاش‌های نافرجام را برای کنار زدن نقاب از چهره خالق بیت کوین داشته‌اند. اما برخلاف بیت کوین هویت خالق اتریوم همواره مشخص بوده است.

ویتالیک بوترین خالق اتریوم

ویتالیک بوترین یک شهروند کانادایی که در سال ۱۹۹۴ در روسیه متولد شده و ایده خود برای ارز مجازی مورد بحث را در سال ۲۰۱۳ و زمانی که تنها ۱۹ سال داشت مطرح کرد و در فاصله زمانی دو سال بعد از این اتفاق ایده اش را عملیاتی کرد. او از همان دوران جوانی استعداد خارق العاده ای در ریاضیات داشت و حتی مدال برنز المپیاد بین المللی کامپیوتر سال ۲۰۱۲ را نیز برنده شد. بوترین هفده ساله بود که خبرهایی در مورد بیت کوین را از زبان پدرش شنید، به تدریج شروع به نوشتن محتوا برای وب سایت های تخصصی بیت کوین کرد. بوترین اتریوم را نوعی بهبود برای بیت کوین تصور می‌کرد. این پلتفرم درست مانند بیت‌کوین نوعی شبکه پرداخت غیر متمرکز است که پول رمزگذاری شده مختص به خود را دارد و امکان انجام عملیات‌های پرداخت ناشناس را در اینترنت را بدون نیاز به بانک و موسسات ثالث فراهم می‌آورد در این شبکه تراکنش‌های کدگذاری شده همانند بیت کوین در دفتر مرکزی غیرمتمرکز بلاکچین ذخیره سازی می شود و تمامی افراد نیز می‌توانند روی شبکه آنها را مشاهده کنند فناوری مورد استفاده “بلاک چین اتریوم ” نام دارد. بوترین بعد از دریافت فلوشیپ تیل به ارزش ۱۰۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۴ میلادی از دانشگاه وا ترلو انصراف داد اواخر همان سال به همراه کارآفرین کانادایی جزف لوبین شرکتی به نام “ethereum switzerland GmbH” را راه‌اندازی کردند.

تفاوت های اتریوم با بیت کوین

اتریوم از همان ابتدا با هدفی متفاوت از بیت کوین ایجاد شد اما قابلیت هایی که داشت باعث استقبال از آن به عنوان ارز رمزپایه و در نتیجه وارد شدن به رقابت با بیت کوین و دیگر ارزها شد از آنجا که از نظر میزان ارزش بازار در جایگاه دوم قرار دارد، برخی دست به مقایسه میان این دو زدند. برای مثال رشد سریع این رمز ارز درست مانند بیت کوین باعث شده که ادعاهایی در مورد حبابی بودن بازار آن مطرح شود، با این همه طرفدارانش باور دارند که اتریوم چندین برتری نسبت به بیت کوین دارد که آن را متمایز می کند.

نخست آنکه سرعت ایجاد بلوک ها در اتریوم بیشتر از بیت کوین است، منظور از بلوک همام سوابق مربوط به تراکنش‌های ارز پایه است که مبه راتب سریعتر از بیت کوین میتوتن ایجادشان کرد زیرا زبان برنامه نویسی ایجاد شده در بیت کوین و اتریوم متفاوت است . زمان تکمیل بلاک ارتباط مستقیم با زمان تایید تراکنش دارد در اتریوم در حد چند ثانیه و بیت کوین در حال معمول ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. سیستم رمزنگاری اتریوم ethash و بیت کوین sha-۲۵۶ است.

البته استفاده خرده‌فروشان و فروشگاه‌های مجازی از بیت کوین به مراتب گسترده‌تر از اتریوم، بوده است با این همه هواداران اتریو آن باور دارند که میزان مصرف برق مورد نیاز برای استخراج اتریوم پایین‌تر است و همین مسئله آن را به گزینه بهتری برای انجام تراکنش‌های مالی تبدیل می کند.

قرارداد هوشمند

اصلی ترین مزیت اتریوم فناوری رمز پایه آن است که امکان استفاده از اپلیکیشن های شخص ثالث را نیز فراهم می‌کند و کاربران صرفاً به استفاده از ارز برای حضور در شبکه محدود نخواهد بود. بیت کوین با هدف جایگزینی پول و سیستم پرداخت آنلاین با واسطه ایجاد شد و بعد از آن با توجه به افزایش قیمت جنبه ذخیره سرمایه هم به آن افزوده شد. در مقابل اتریوم به دنبال ایجاد یک پلت‌فرم توسعه نرم‌افزار و تسهیل بستری برای قراردادهای هوشمند است.

قرارداد هوشمند

چیزی که قرارداد هوشمند را نسبت به قرارداد عادی متفاوت کرده، استفاده از فناوری بلاک چین است که ما را از اعتماد کردن به واسطه‌ها بی‌نیاز می‌کند.

به عبارت دیگر، قرارداد هوشمند کدی است که روی بلاک چین فعال می‌شود تا بدون نیاز به واسطه‌ها، شرایط یک توافقنامه بین دو طرف را بررسی و اجرا کند.

زمانی که یک قرارداد هوشمند بر روی یک بلاک چینِ آزاد مثل اتریوم اجرا شود، دیگر قابل توقف نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی اجرای آن را بگیرد. با قراردادهای هوشمند می‌توان برنامه‌ها و پروژه‌هایی را ساخت که بدون هیچ‌گونه واسطه‌ و از کارافتادگی تا ابد به کار خود ادامه دهند. به این برنامه‌ها برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) هم می‌گویند. حتی خودِ برنامه‌نویس قرارداد هوشمند هم نمی‌تواند کد قرارداد هوشمند ثبت شده در بلاک چین را تغییر دهد.

روش کار قراردادهای هوشمند مشابه با کار دستگاه‌های فروش خودکار است که در مترو و امکان عمومی قرار دارند. وقتی شما قصد خرید یک نوشابه با استفاده از این دستگاه‌ها را دارید، پول را به دستگاه وارد می‌کنید و دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش می‌کند و نوشابه را تحویل می‌دهد، بدون این‌که پای واسطه‌ای در میان باشد.

در حال حاضر تعدادی اپلیکیشن بر پایه اتریوم ساخته شده و برخی استارتاپ ها از این شبکه برای درآمدزایی با کمک جمع سپاری از طریق سکه های مجازی یا ایکو که اتر یا دیگر ارزها را در ازای دریافت ژتون دسترسی به یک سرویس خواص تبادل می کنند، استفاده می کنند.

بیت کوین یا اتریوم

این سوال که بیت کوین یا اتریوم کدام بهتر است؟، وابسته به هدف شماست. اگر صرفا به دنبال کسب سود از افزایش قیمت هستید هر دو در بازه چند ماه گذشته افزایش و کاهش قیمت داشتند که البته در مقاطعی قیمت‌بیت‌کوین فراتر از انتظار بالارفت. اگر به دنبال راهکاری مدرن برای غیر متمرکز کردن کسب و کار آنلاین هستید ، اتریوم این قابلیت را دارد.

اتریوم یا بیت کوین

مطالب دیگر:

درباره ما

امیدواریم در کنار هم به درآمدی خوب و پایدار برسیم و این امر مستلزم اعتمادی است که شما کاربران عزیز به مجموعه پرشین دوج کوین دارید ، تمام تلاشمان را خواهیم کرد که در این راه سربلند و موفق باشیم.